Araştırma Görevlileri Neden Dağcı Ayakkabısı Giyer?

By Eser, 11/10/2018

Birçoğumuz değişik şehirlerde üniversite okumuşuzdur. Yada en azından üniversite ortamlarını biliriz. Akademik ünvan olarak giriş seviyesinde araştırma görevlileri olur. Bu görevli arkadaşları herhangi bir meslek grubunun çömezleri olarak adlandırırsak yanlış lanse etmiş olmayız. İçlerinden ileride doçent hatta  profesör olacakları da olacaktır. Benim asıl üzerinde durduğum konu araştırma görevlisi arkadaşların istemeden de olsa kendine özgü bir çeşit ayakkabı çeşitleri olmuştur. Neredeyse standartlaşan dağcı ayakkabıları giydiklerine şahitlik ederiz. Tıpkı hemşirelerin terlik giymesine eş bir durum olmuştur artık. bu ritüel ise ileride yerini başka bir duruma bırakacaktır. Ünvan yükseldikçe sandalet yada terlik giyecektir. Ne kadar rütbe o kadar rahatlık anlayacağınız. İlk başta sanırsınız ki bu arkadaşlar arazi çalışmaları yapmaktadırlar boş zamanlarında. Bağlı bulundukları hocanın genelde getir-götür gibi işlerini yaptıklarından mıdır bilinmez bu ayakkabı modelini tercih etmektedirler.

 

 

Araştırma görevlisi mesleğe yeni atanmış, yeni para kazanmaya başlamış kişi demektir. Bu nedenle rahatlık birinci planda gelmektedir. Kışlık bot giyse yada makosen giyse binalar arası, kampüs içi nasıl gidip gelecektir.  Her mevsim giyinebilmesi gibi bir avantajı da vardır elbette. 4 mevsim lastikler gibi yani. Kombinasyon genelde kumaş pantolon ve ekose gömlekle tamamlanır. Kadın araştırma görevlilerinde dahi gördüm. Ne yapacaktı topuklu mu giyecekti der gibisiniz. Profesörlüğe evrildikçe top sakal, arkadan bağlamalı uzun saç takip eder bunu ama boyasız tabii. Mesleklerinin başlarında oldukları için ve henüz bir arabaya sahip olamadığı için toplu taşıma araçlarında bu dağcı ayakkabıları ile oldukça rahat ederler. Şöyle bir görüşte vardır ki; ortalama olarak akademisyenlerin bir çoğu kısa boyludur. Bu nedenle boylarını biraz uzatmak için giydikleri bile düşünülmektedir.

 

Evet anlayabiliyorum bütün gün ayaktasınız, koşturuyorsunuz neden peki nike filan tercih etmiyorsunuz. Daha rahat şık ayakkabılar da var elbette. Sanırsınız sanki YÖK dağıtıyor. Genelde üniversite kampüslerinin dağlık bölgede olmasından da kaynaklanabilir diye de düşünmek istiyorum. Sanki dersten sonra dağa çıkacaklar dedirtiyor insana. Bölümün tüm angarya işleri bu arkadaşlara deyim yerinde kitlendiği için ileride öğretim görevlisi olduklarında intikamları da aynı seviyede olacaktır. Bir de sırt çantaları vardır işe gelip giderken bir çoğunda. Plaza çalışanlarının elinde bir starbucks kahve bardağı olur ya işte tam buna özdeş bir durumdur. Ben öyle hiç çok şık giyinmiş bir araştırma görevlisi görmedim, kadın-erkek farketmez. Galiba üslerine saygıdan ötürüdür diye düşünüyorum. Araştırma görevlilerine dikkat edin hepsinde bir anahtarlık vardır ve bu anahtarlıkta onlarca anahtar vardır. Bu anahtarla bölümün birçok odasına gir-çık yaparlar devamlı suretle. Bunun içinde bol pantolon giymek zorundadırlar.

Bence YÖK de tıpkı askeriye yada polis teşkilatı gibi kendi onayladığı şekilde dağcı ayakkabısı dağıtabilir bu araştırma görevlisi arkadaşlara. En azından tek tip giyinmiş olurlar.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.