Çocukluğumuzda Statü Farkı Yaratan Eşyalar

By Eser, 13/10/2018

Okulda olsun mahallede olsun iş hayatımızda olsun bazı nesnelere sahip olan kişiler ayrı bir statüye sahip olurdu. Bu kişilere hürmet edilir, itibar gösterilirdi. Zengin- fakir ayrımına kadar yol açan bir gidişatın başlangıcı olmuştur. Aklıma geldiğince yaşamımdan kesitler sunarak bunları örneklemeye çalışacağım. Hepimiz çocuk olduk ve bu dönemlerden geçtik.

-Monami marka boyaya sahip olan arkadaşlarımıza hep imrenirdik. 48lisi vardı. Bizimde en fazla ya kuru kalem boyamız yada pastel boyamız vardı sonuçta. Monamisi olan arkadaştan değişik renkli boyalardan almak için sıraya girilirdi neredeyse. O da kasıla kasıla verirdi.

-İlkokulda öğretmenimiz okula muz getirilmesini yasaklardı. Alan var alamayan var mantığıyla. Ara sıra getiren olurdu ama yine de.

-Orta okul yada lisede Faber Castel markalı kaleme sahip olmak. Bir tık altı da rotring markalı kalemdir. Zenginlik hissiyatı verir. Şimdilerde Iphone gibi düşünün.

-Tamagotchi denen sanal hayvan besleme oyunu.

-Tombo marke kalem ucu. Diğerlerine göre daha pahalıydı. Küçük bir kutusu vardı ve koyu kalın yazardı.

-Lisede bir arkadaşımın şifreli James Bond çantası vardı.

-Okula walkman getiren olurdu lisede. Aiiwa markalı yada sony markalı olanlar daha bir havalı olurdu. Kulaklığı takıp ders aralarında kaset dinlenirdi. Eğer bu kişi sıra arkadaşınsa; kulaklığın birini sana vermesi seni ölümüne mutlu edecektir.

-Siyah önlükten mavi önlüğe geçiş döneminde mavi önlüğü ilk kullananlar.

-Pul koleksiyonuna sahip olan arkadaşlarımız vardı. Bana hep saçma gelir. Bu uğraş bizi kötü alışkanlıklardan korurmuş.

-Hafızalı yada oyunlu kol saatleri.

-Tabii ki olmazsa olmaz mikasa topu. Herkeste olmazdı. Koca mahallede sadece bir kişide olurdu.

-Okul kantininden kola içen kişi zengindir. Statüko farkını acayip açan durumdur.

-Saçını 3 numara yada alabuluz dışında traş ettiren erkek arkadaşlarımız hepimizden bir adım öndeydi. Amerikan kestirmekte modaydı ayrıca.

-Kara kutu olarak bilinen comodor64 markalı atariye sahip olmak. Şimdilerin playstationudur.

-Ortası çivi ile delinmemiş orijinal hali delik olan kokulu silgi. Daha fakir olanlar kendisi deler boynuna bir ip vasıtasıyla asardı. Bu dediğim silginin ipi de mevcuttur. Tükenmez kalem mürekkebini sildiği efsanesi ağızdan ağıza dolaşırdı. Özellikle ilkokulda kız çocukları arasında fark yaratır.

-Sivil Savunma kolu başkanı yada Yeşilay-Kızılay kolu başkanı rozetlerine sahip olmak. Yada bunun eğitsel kol pazubanları şeklinde olanları da vardır. Okuldan okula değişiklik gösterir.

-Lise için kravatı gevşek bırakmak, gömleğin üst düğmelerini iliklememek. Zenginlik sembolü olmasa da popüler olmanı sağlar okulda. Ben kimseyi takmam havası yaratır.

-19 mayıs gibi geçitli törenlerde o kocama direk üzerinde bayraklı flamayı taşımak. Bu da güç sembolüdür.

-Evde özel ders alan arkadaşlarımız da ayrı bir havaya sahiptir.

-Kilitli kokulu anı defterine sahip kızlar vardı. Daha fakir olanlar normal 40 sayfalı çizgili küçük boy defter kullanırdı.

-Evde kendine ait bilgisayarı olduğunu anlatan kişiye pek bir özenirdik. O bilgisayarla her şeyi yapabildiğini düşünürdük. Rüyalarımıza girerdi.

-Lisenin son yıllarıydı. Bir arkadaşımda motorola marka telefon bir diğerinde de nokia markalı telefon vardı. Tüm  ders aralarında bu kişilere yanaşılırdı telefonu eline alıp bakabilmek için.

– Yan sınıftan tebeşir istemeye gitmekte havalı bir harekettir.

-Orta okulda kalın ingilizce-türkçe sözlüğe sahip olmak.

-Eve yürüyerek değil servisle gitmekte burjuvalara özeldir.

-Kola takılan Nöbetçi Öğrenci pazubandı. Bunu takan kişi okulun müdürü havasında gezerdi.

-Casio marka saat. Ama illaki yanında 100 m. ibaresi olacak. Suyun 100 metre altına insen bile çalıştığına inanılırdı. Hatta ışıklı olanları bile vardı.

-Capri sun denen içecek. Genelde kızlar içerdi. Pek bir havalı ambalajı vardı.

-3-4 katlı kalem kutuları vardı. Kalemi ayrı bölmeyei boyaları ayrı bölmeye, silgi kalemtıraş vs. gibi araçları da ayrı bölmeye koyardın. Ne kolaylıkmış ama.

-İlk çıktığında çok popülerdi. Enjektör görünümlü basmalı uçlu kalem. Bir de yumurtlayan kalem vardı.

-Bir grup vardı buzparmak yerdi, bir diğer grupta magnum dondurma yerdi. Çok acı değil mi?

-Mahallede Bmx bisikleti olan arkadaşlarımıza imrenirdik. Bu grup bir süre sonra 18 vitesli ince lastikli bisikletlere geçecektir.

-Sınıf başkanı olmakta ayrı bir statü simgesidir. Sınıf başkanı yardımcısı bile bu sınıfa girebilir. Tahtaya şımaranları yazıp karşısına bol miktarda çarpı işareti koymanın zevki bir başkadır.

-İlkokulda andımızı okumak için seçilmiş olmak.

-Öğretmeni tarafından öğretmenler odasına çağrılmış olmak. Herkes merak eder neden çağrıldığını bu bile fark yaratır.

-Kinetix marka spor ayakkabı da kaliteli olduğunu gösterirdi.

 

 

 

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.