Erzincana Gezi&Seyahat İçin Rehber Olabilecek Bilgiler

By Eser, 24/08/2018

Erzincan Merkez

Erzincan şehri ülkemizin doğusunda olmasına rağmen biraz İç Anadolu Bölgesi illerine benzemektedir kültür yapısı olarakta.  Düz bir zemin üzerine kurulu bu şehir küçük ve kompak bir yapıya sahiptir. Karadeniz-Doğu Anadolu-İç Anadolu Bölgelerinin karışımı bir şehir görünümünde olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Buraya geziye gelecek arkadaşlarımız için ilçeleriyle beraber gezilesi yerlere sahiptir Erzincan şehri. Bu ilimiz ulaşım açısından kolay ve kara yolları olarakta kendi özel aracınızla gidecekseniz gayet düzgün yollara sahiptir. Ayrıca bölgeye demir yolu ve hava alanı da kullanılarak ulaşılabilmektedir. Alışveriş için şehir ne çok pahalı ne de çok ucuzdur genel itibariyle. Şehrin merkezinde araba park etme alanları bulmak aman aman zor değildir. Kaliteli otel ve restaurantlara da sahiptir.

Merkezde Yemek Mekanı Önerilerim

Erzincan Gece

Size yemek yiyecek yerler hakkında birkaç mekan önereceğim. Bu önereceğim mekanlar fiyat-kalite açısından yüksek puan verdiğim yerlerdir ve kesinlikle tavsiye ederim. Öncelikle Konak Mazlum Restaurantı önerebilirim. Bu mekan ayrıca otele de sahiptir aynı yerde. Yemek bölümü için üst katta bölümünü kullanmanızı tavsiye ederim. Alt katta da pastane tarzı bir yerleri de vardır ama siz asansörle üst kata çıkınız. Oldukça elit bir mekan olduğunu göreceksiniz. Çalışanları güleryüzlüdür. Size tavsiyem mekana gitmeden önce telefonla arayıp cam kenarı için rezervasyon yaptırmak. Burada hemen hemen her çeşit yemek çeşidi var. Ama kahvaltı için gelmişseniz yaklaşık 100 çeşit kahvaltılık ürünü sınırsız şekilde self servis olarak alıyorsunuz. Tıpkı herşey dahil oteller gibi. Sadece kahvaltı self servistir. Öğlen yemeği ve akşam yemeğinde ise profesyonel bir ekip eşliğinde güzel sunumlara şahit olacaksınız. Merkezde diğer önereceğim mekan ise Seyridem Cafe ve Restaurant. Ben pizzayı çok seven biriyimdir ve buradaki kavurmalı pizzaya bayıldım. Çok güzel ciğer de yapıyorlar ayrıca. Daha bir çok lezzetli yemek çeşidi var. Aynı şekilde burada da hizmet kusursuz ve güzel bir yer ayırtmak için rezervasyonlu gitmekte fayda var. Pizza sevenler için bir diğer önerim Real Pizza olacaktır aklınızda bulunsun. Izgara-mangal-balık türü  sevenler için merkezden araçla 20-25 dakika uzaklıkta Çağlayan Girlevik Şelalesinin hemen altında bulunan mekanı öneririm. Açık havada etin tadına bayılacaksınız.

Gezilecek Yerler

Girlevik Şelalesi

Yukarıda belirttiğim Çağlayan Girlevik Şelalesine muhakkak gitmenizi öneririm. Aracı olmayanlar içinde bölgeye minibüs ile de gidilebiliyor merkezden. Hafta sonları çok kalabalık olan bu yerde piknikte yapılabiliyor. Özellikle yaz aylarında gitmeniz tavsiye olunur. Bir diğer yer ise Ekşisu Mesire Alanıdır.Burası da merkeze araçla 5-10 dakika uzaklıktadır. Burası daha büyük bir alana sahiptir ve yine piknik yapılacak alanlara sahiptir. En büyük özelliği burada sodalı suyun olmasıdır. Buraya gelenler yanlarında getirdiği boş bidonlara bu bahsettiğim sodalı suyu doldurmaktadır. Sodanın işlenmemiş saf hali şeklinde düşünebiliriz bu suyu. Yine bura da güzel yemek yeme mekanları vardır tavsiye ederim. Burada bulunan küçük yapay gölette pedallı sandal benzeri vasıtayla gezebiliyorsunuz. Yılın belli dönemlerinde burada yamaç paraşütü yapıldığını da biliyorum. Buranın biraz daha ilerisinde Çermik köyü isimli bir yer daha var. Burası da gidilebilecek yerler arasındadır.Köyün içerisinde restaurantta var yine. Yeşillik-su kombinasyonu çok etkileyici bir yer. Güzel fotoğraflar çektirebiliyorsunuz. Erzincan da yapılan bir kayak tesisi de mevcuttur ama işletme olarak henüz açılmamıştır, aktif değildir. Unutmadan söylemek gerek merkezde Terzibaba türbesi mevcuttur. Burayı da ziyaret edebilirsiniz.

İlçeler Hakkında

Kemaliyede Rafting

En güzel ilçesinin Kemaliye olduğunu söyleyebiliriz. Bu ilçe ise merkeze yaklaşık olarak araçla 3 saat uzaklıkta. Yolun bazı kısımları sıkıntılı denebilir. Mesafeyi çok düşünmüyorsanız birinci gidilecek ilçedir. Ayrıca Kemaliye ilçesinde rafting turizmi de vardır. Heyecanı sevenler için denemesi kaçınılmazdır. Daha yakın olarakta yaklaşık 1 saat uzaklıkta olan Kemah ilçesi vardır. Kemahta Soğuk Sular denen yerde oldukça güzeldir. Bu her iki ilçede de tarihi yapılar ve yeşillik alanlar mevcuttur. Açıkçası diğer ilçelerinde çok kayda değer gezilesi yerler yoktur. Erzincan tulum peyniri ve ketesiyle meşhurdur. Kete denilen şey daha çok börek gibi içi boş olan poğça tadında Erzincanlıların çok sevdiği bir şey. Hemen her gittiğiniz yerde satılmaktadır. Tatlarına bakmanızı öneririm. Kemah ilçesinin de kaya tuzu olarak bildiğimiz tuzu meşhurdur. Erzincan Cimin üzümü de oldukça meşhurdur. Kara üzüm olarak bildiğimiz üzüm görünümünde ama tadı çok daha güzeldir.

Genel bir bilgi için ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.