Galatasaray Futbol Takım Analizi

By Eser, 04/08/2018

 

Yapılan yeni transferler de dahil olmak üzere Galatasaray futbol takımını son oynan hazırlık maçlarındaki performansları da göz önünde bulundurarak inceleyelim. Türk takımlarının başındaki en büyük bela olan FFP ( Finansal Fair Play) kurallarının da etkisiyle takımlarımız;  artık para saçma alışkanlıklarını bırakmış gibi görünüyor. Düzlüğe çıkmak için desteklediğim bir durumdur. Transfer edilen oyuncu maliyetlerine bakıldığında takımlarımızın doğru yönde ilerlediği görülmektedir.

Gelelim Galatasaray Futbol A Takımı analizine. Geçen sene yani 2017-2018 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan takıma şu ana kadar 3 yeni futbolcu takviyesi yapıldı. Gidenlerden bahsetmeyeceğim. Çünkü kayda değer ve takım için olmazsa olmaz değillerdi. Herkes gibi benim de merakla beklediğim Henry Onyekuru transferinin takıma çok şeyler katacağı kesin. Garry Rodrigues gibi pırpır bir oyuncu olan Onyekuru’nun kanatlardaki sorunu ortadan kaldıracağı muhtemel görünüyor. Garry ve Onyekuru’lu bir takımın kanatları birçok takımı zorlayacaktır. Fatih Terim felsefesine göre her iki isim de cuk diye oturuyor.

İşin Fatih Terim Boyutu

Kanat beklerinin de Fatih hocanın istediği gibi ileriye çıkması ve oyunu daraltması neticesinde kanatlarda şimdilik sorun görünmüyor ve bence takımın en güçlü bölgesi konumunda. Ayrıca Muğdat Çelik transferi de rotasyon için ve hatta zaman zaman ilk 11 için ideal bir transfer bence. Zaten Nagatomo’yu geçen seneden tanıyoruz. Takıma ne denli katkı verdiği ortada. Japonların ne kadar çalışkan olduklarını söylemeye gerek yok.Bonservisinin alınması olumlu oldu. Yapılan hazırlık maçlarında da göründü ki takımın en büyük sorunu defans bölgesinde. Geçen sene bu bölgede büyük oranda Maicon, Serdar Aziz ve Denayer oynadı.

Üçünün arasında en iyisi Fatih hocanın da gelişiyle Denayer oldu ama bence üçü de Galatasaray seviyesinde değiller kesinlikle. Her an hata yapmaya eğilimliler. Takıma 1 değil 2 stoper transferi yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bunlardan birinin Popescu veya Ujfalusi ayarında olması gerektiği kanısındayım. Oyunu geriden kurmaya yardımcı olup aynı zamanda takımı arkadan tecrübesiyle yönetme konusunda gerekli bir oyuncu tipidir.Diğeri de genç, hızlı, çabuk bir oyuncu olmalı. Çünkü Galatasaray takımı önde oynamayı seviyor ve rakip takımı baskıya almak için defansını da orta sahaya kadar çıkartıyor.

Bu oyun anlayışının en büyük dezavantajlarından biri de rakibin hızlı oyuncuları ile kontra atak yaparak sizi zor durumlara sokmasıdır. Hızlı bir stoper bunun için gereklidir işte tam da. Maicon’u geçen sene izledik. Lider özellikleri yok. Süper Lig seviyesinde bile ağır kalmakta bir çok pozisyonda. Bu sene Şampiyonlar Ligi arenasına çıkacak olan Galatasaray için ideal bir stoper değil.

Takım Nereye Gidiyor?

Her ne kadar zaman zaman duran pozisyonlarda gol atsa da Fatih hocanın ilk düşündüğü oyunculardan değil. Denayer transferi olursa Serdar Aziz ile beraber bu sene oynayacaklarını düşünüyorum eğer transfer yapılmazsa tabii. Ama bence mutlaka şart. Ahmet Çalık zaten kesinlikle Galatasaray seviyesinde değil. Elden çıkartılmalı ve para yükünden kurtulmalı. Yedek kaleci sıkıntısının da aşılamadığını görüyorum. Muslera’ya Allah sakatlık ceza vermesin diye taraftarlar dua etmeli yine. Genç kalecimiz İsmail Çipe’yi eleştirmek için değil ama daha erken bence. Biraz pişmeli veya da kiraya verilse oynayabileceği bir takımda daha mı iyi olur acaba. Orta sahanın ortasında Fernando dışında ideal bir oyuncumuz yok. Yanına transfer olmazsa Donk kalıyor geçen seneki gibi sadece. Ama daha iyi bir oyuncuya ihtiyaç var.

Ndiaye kiralanabilir mi bilmiyorum ama Felipe Melo tarzında savaşçı, agresif ve duran toplarda kafa topu vurdurmayacak bir oyuncu olmazsa olmazı takımın. Aksi takdirde takım çok yumuşak kalıyor. Selçuk bu senede geçen seneki gibi olası cezalı sakat vs. gibi durumlarda forma giyebilecek gibi duruyor. Gelelim Belhanda’ya. Kafamda bi türlü bi yere oturmayan oyuncu. 10 numara olmuyor. 6 ve 8 için de çok yumuşak kalıyor. Çok kritik yerlerde top kaptırdığı için ve de geri koşmaya gerek görmediği için beğenmediğim bir oyuncudur kendisi. Vurdumduymaz gibi his uyandırıyor bende.

Onun yerine bir oyuncu bulunabilir yada takım 4-4-2 li sisteme geçerek 10 numaraya da gerek duymadan oynayabilir. Hagi ve Sneijder (son iki sene hariç) den sonra çok verimsiz. Belhanda’nın gol ve asist sayıları incelendiğinde bir 10 numara hüviyetinden çok uzakta bir oyuncu olduğunu göreceksiniz. Geçen seneki mevkidaşları olan Talisca ve Giuliano istatistiklerine asla yaklaşamamıştır. Satılması çok doğru bir karar olacaktır. Bir diğer beklentilerin altında kalan oyuncu de Feghouli. Geçen sene bariz şekilde kilo fazlası olduğu belliydi ve takıma geç katılmıştı. Bu sene Fatih Terim ile kamp yapma fırsatı buldu. Kilo verdiği gözlemleniyor. Kanatlarda ağır kalıyor belki 10 numara pozisyonuna çekilebilir.

Takımda en yüksek maaşı alan futbolcu ama katkısı o yönde değil. bu sene son bir şans verilmeli şeklinde düşünüyorum. Bu maaş yüksekliğinin performansıyla aynı yönde olmaması Gomis’in maaş artışı isteğinde bulunmasına yol açıyor. Şu ana kadar Gomis isteksiz formsuz görünmekte. Bu futbolcuyla bir şekilde Sulh sağlanmalı ve ayrıca kendisini zorlayacak bir forvet de transfer edilmeli. Rekabet girmeli ve takımda vazgeçilmez olduğu anlatılmalıdır.

Şimdilik tespitlerim bu yönde arkadaşlar. Devamı gelecektir yazılarımın.

5 Comments

  1. Sadullah Dulkadir dedi ki:

    Çok güzel bir analiz

  2. Kadir dedi ki:

    Cimbom bu sene alır.

  3. Eser dedi ki:

    perfect

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.