HONDA CIVIC (FD6)

By Eser, 16/08/2018

Honda Civic FD6

Bu yazımda kendiminde daha önce 4 defa alıp satmış olduğu ve  uzun yıllar kullanıpta çok memnun kalmış olduğum Honda Civic marka otomobilden bahsedeceğim.2007-2009-2010 ve 2011 modellerinin Premium ve Elegance paketlerini kullandım. 1.6 motor, otomatik vites,  Benzin&LPG, 125 beygirlik sedan seçeneklerini tercihen kullandım. 1.8 motor olup 140 beygir olan modeli de mevcuttur. FD6 olarakta bilinen bu otomobil 2006 yılının ikinci yarısında üretilmeye başlanmış 2012 yılının ilk yarısı dahil üretilip ikinci yarıyılda yeni kasa modeline geçmiştir. Bu arada 2009 yılının ikinci yarından itibaren araba makyajlanmış ve daha çekibi bir hal almıştır.

 

Honda Civic Hakkında Önemli Bilgiler

FD6 Hakkında Önemli Bilgiler

Bu bahsi geçen Honda Civic marka otomobiller  vites kutusu olarak tam otomatik şanzıman tipini kullanırlar. Teknolojisi şu anki şanzımanlara göre eski olmasına kusursuzluğu nedeniyle çok tercih edilmektedir. Eski tip 5 ileri vites teknolojisine sahiptir ve çok dik rampada bir miktar geriye kaçırmaktadır aracı. Ama bu kaçırma çok önemsenecek bir miktar değildir stabil çalışmalarının yanında. Vites geçişlerinde vuruntu hissetmezsiniz. Yakıt olarak da Japon cimriliğine sahiptirler LPG için konuşursak. Bu araca benzinde binmek petrol fiyatlarından ötürü biraz zor. LPG ye en uyumlu motorun Honda motoru olduğunu söyleyebiliriz.Aracın dizel motor seçeneği ise mevcut değildir. Şahsen ben dizel motorlarını gürültülü çalışması nedeniyle tercih etmiyorum. Öyle sessiz çalışmaktadır ki  bazen Honda Civicinizin çalıştığını unutuyorsunuz. Motor olarak turbolu değil atmosferik motora sahiptir.Hondanın sahip olduğu i-VTEC teknolijisi nedeniyle turboya ihtiyaç duymuyorsunuz.i-VTEC teknolojisini merak edenler  linke bakabilirler

Ayrıca F1 vites olarak bilinen direksiyon bölümünde bulunan vites kulakçıklarına sahiptirler. Aracı manuel olarak kullanmak isteyen sürücüler için müthiş bir kolaylıktır.

 

2006 nın İkinci Yarısı ile 2009 un ilk Yarısı Arasındaki Modelin İncelemesi

Makyajsız Kasa Modeli

Yani bu inceleyeceğim Honda Civic otomobil kasasına makyajsız kasa dersek tanımlama açısısında kolaylık sağlamış oluruz. Bu kasada Dream-Premium ve Elagance seçenekleri mevcuttur. Dream başlangıç paketi, Premium orta paket, Elegance üst pakettir. Premium ve Elegance paket arasındaki tek fark ise sunroof farkıdır.Üstte de belirttiğim gibi sadece kendi kullanmış olduğum ve en çok tutan donanım seçeneklerini anlatacağım. Aracın her modelinde hız sabitleyici mevcut ve standarttır. Bu yarıdaki araçların en büyük eksiği VSA sistemine sahip olmamasıdır. VSA hakkında bilgi almak isteyenler linke bakabilir. 

İ-VTEC teknolojisi nasıl çalışırla ilgili video linkine tıklayarak izleyebilirsiniz.

Dış kasa olarak sis farları dikdötrgenvari yapıda, arka stop lambaları tam yuvarlak şeklinde ve iç döşemeleri kumaş yapıdadır makyajlı kasadan farkı olarak. Zenon far makyajsız kasada mevcut değildir ne yazıkki. Size tavsiyem alabiliyorsanız Elegance paket yada Premium paket almanızdır. Dream paket biraz boş kalmaktadır gerçekten.

 

2009 un İkinci Yarısı ile 2012 nin İlk Yarısı Arasındaki Modelin İncelemesi

Makyajlı Kasa

Makyajlı kasanın görünümünün biraz daha estetik olduğunu söyleyebiliriz. Arka stopların C harfi şeklinde olması ve ön sis farlarının yuvarlak yapıya dönüşmesiyle daha şık olmuştur kasa olarak. İç kısımda döşeme kumaş yerine kadifemsi bir malzemeye sahip oluyor bu modellerde.Bu arada kesinlikle deri döşemeyi önermiyorum ve şahsen ben ısınamadım bi türlü. Belirttiğim kadifemsi malzeme çok kullanışlı ve rahat. Bu modelle birlikte VSA da standart halde geliyor. Özellikle kış aylarında faydasını göreceksiniz. Bir diğer farkta fasılalı cam sileceklerine ayar hızı verebilmemize müsaade edilmiş. Kumanda ile bagaj açma özelliği geliyor bu yarıda ve arka bagajdaki kilit açma bölgesi iptal oluyor makyajsız kasaya göre. Ayrıca far yıkama özelliği de makyajlı kasa ile gelmektedir. Ne kadar kullanıldığı aşikar ama belirtmekte fayda görüyorum.

 

Avantajları (2006-2012)

Kokpit Görüntüsü

En büyük avantajlarından biri aracın piyasasının çok iyi olması sebebiyle satışta nakite sıkışan kişiler için paraya anında dönüştürülebilir. Alış-satış sırasında da ciddi kar elde edilebilir. Araç kolay kolay motor ve şanzıman arızası vermemektedir. Yakıt tüketimi ideal seviyede denilebilir. Araçta  Triger kayışı olmadığı için 100 bin km. de triger seti değiştirme masrafı yoktur. Onun yerine zincir mevcuttur ve ortalama 250 bin km. de değişimi olmaktadır fabrika değerlerine göre. Hatta 500 bine kadar değiştirilmediğini bile duydum.  LPG uyumu en iyi olan markadır Honda. Hatta yeni kasalarında fabrika çıkışlı LPG li araçlar üretildi aynı motor seçeneği ile. Bazı marka araçlarda subap uzaması yada erimesi olduğunu biliyoruz. 50-100 bin km. arasında bu araçlara çelik subaplar takılmakta ve bu da ek maliyete yol açmaktadır. Aracın çok iyi bir ses sitemine sahip olduğunu söyleyebilirim. Sizi tatmin edecektir kesinlikle. Aracın en büyük özelliği ise kokpiti tartışmasız. Mavi ambiyansa sahip bu göğüs hala daha teknoloji olarak bir çok araçtan daha önde. 3 boyutlu devir saaiti de oldukça hoş bir görüntü sunmakta ve göz zevkimizi okşamakta. Aksesuar olarakta cam rüzgarlığının en çok yakıştığı araç olarak öne çıkmakta. Modifiye edilmeye en müsait araçlardan birisidir.

 

Dezavantajları (2006-2012)

Dezavantajları

Renk seçeneği olarak beyaz renkler piyasada az olması sebebiyle ve de son dönemde ülkemizde beyaz renkli otomobillerin tercihi nedeniyle biraz daha pahalıdır. Honda genel olarak modellerinde su bazlı boya kullandığı için boyasının çok ince olduğunu belirtmek gerekir. En ufak taş sekmesinde boya kalkmaktadır maalesef. Amortisörlerinin de çok sert olması konfor açısından rahatsız etmektedir.  Aracın yere yakın olması sebebiyle altı sıkça yere değmektedir, bu konuda dikkatli olmakta fayda var. Yağmur sensörü, far sensörü, koltuk ısıtma, torpido soğutucu, USB çıkışı gibi özellikler mevcut değildir. Dream paketlerde ön sis farlarının bulunmadığını söylemeden geçmeyelim. Bunlar da bir diğer eksikleri otomobilin. Çok dik rampalarda motorun fazlaca bağırdığını belirtmek isterim. Atmosferik araçlara has bir özellik olarak rahatsız edici tabiiki. Dış rüzgar sesini aracın içine almaktadır ve bu konuda yalıtılma ilgili yetersiz olduğunu göstermektedir. El frenini çoğu kişi çirkin bulmaktadır ama öyle olduğu kanısında değilim. Koltuk ısıtma ve elektrikli katlanır yan ayna özelliklerinin 1.8 motor seçenekli modellerinde olduğunu söylemek gerek.

Özet

İncelemesinde bulunduğum bu aracı yıllarca kullandım. Tavsiye der miyim diye soruluyorsa kesinlikle tavsiye ederim. Aracın şanzıman yağı ve motor yağı periyodik takvimine uygun  ve orjinal yağ kullanılarak değişim yapıldığı takdirde uzun yıllar bu araca masrafsız binersiniz. Araca extra olarak 7 inch ebatlarında double ekranlı multimedya özelliği eklenebiliyor ve çoğunlu Çin menşeili olan bu ürünleri tavsiye etmiyorum. Çok sağlıklı çalışmamaktadır. Belki çok iyi bir marka olursa denenebilir diye düşünüyorum. Araç sizi yakıt konusunda üzmez. Bakımlarını da zamanında yaptırırsanız ve orjinal ürünler kullanırsanız size masraf çıkarmadan gönül rahatlığıyla binebilirsiniz.

 

Emniyet kemerimizi takmayı unutmayalım. Hız ölüm getirir. KEYİFLİ sürüşler…..

 

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.