Korku Filmlerindeki Klişe Durumlar

By Eser, 22/10/2018

Hepimiz çocukluğumuzdan beri korku filmleri izleriz. Yabancı korku filmlerinde geçen klişeleri değerlendirelim istedim. Korku filminden ziyade gerilim filmleri daha çok hoşuma gider ama bizim konumuz korku filmleri. Gelelim bu klişelere;

-Amerikan korku filmlerinde olaylar genelde şehirden çok uzakta ıssız bir dağ evinde geçer.

-Gıcırdayan kapılar(neden yağlamazlarki), aniden kapanan kapılar, elektrik kesilmeleri, ampülün cızırdamak suretiyle kesik kesik ışık vermesi, evin sığınak katının muhakkak bulunması.

-Malum evde sevişilmesi, en aptalın en önce ölmesi.

-Şişmanlar, gözlüklüler, seksi kızlar bu sıralamaya göre ölecektir.

-Bu bahsi geçen ev ahşap yapıdadır ve iki katlıdır. Evin sığınak yada depo katında yıllardır kullanılmayan eşyalar vardır ve bu eşyalar bu evde daha önce yaşayan kişilere aittir. Bu kişilerin ruhları evde dolaşmaktadır.

-Bu bodrum katından bir ses gelir ve bizim meraklılarda bu sese doğru giderler.

-Eğer evin dışına çıkarsa konu bizim grup dağılır ve sırayla ölürler. Gruptan kopan kesin ölecektir.

-Çoğu korku filminde muhakkak bir küçük sarışın kız olur.

-Geceleyin dışarıda bir ses gelir ve evin en aptalı inatla gider tek başına o sese doğru. Tabii ki geri dönemez, ölecektir.

-Filmin bir sahnesinde mutlaka bir bahçıvan makası görürüz.

-Kurbanımız genelde koşarken yere düşer ve orada öldürülür.

-Hayaletli bir eve taşındığını öğrenen çiftin bu evi terketmemekteki ısrarı.

-Eğer kameranın kadrajı lambaya ise o lamba bikaç saniye geçmeden sönecektir. Bu karanlık ortamda birisi infaz edilir. Taa ki lamba tekrar aydınlatana kadar ortamı fark edilmez.

-Otomobilde giderken esrarengiz biçimde radyo frekansının değişmesi.

-Issız kampa giden gençlerin fazla cesaretli olmaları, kendilerini uyaran yaşlıya kulak asmamaları.

-Küçük kız çocuğu varsa beyaz elbise giyer, saçları örgülüdür nedense.Sadece bir kişinin duyduğunu iddia ettiği sesler olması.

-Katilin en büyük silahı ise evdeki elektriği kesmek için şalterleri indirmesidir.

-Katilden kaçan kişi bu esnada polise rastlarsa bu polis olayı çözene kadar ölecektir. Polise güvenmeyin izlenimini verir katil.

-Tatile çıkan gençler nedense kalabalık bir yere, beş yıldızlı otellere gitmezler illaki ıssız yerlere gideceklerdir ve gittikleri bu yerde muhakkak bir de gölet ardır. Esrarengiz bir hava katmak içindir.

-İlk ölen kişiden sonra gruptan en korkağı ben burada daha fazla kalamam deyip tek başına ormada doğru kaçar. Tabii ki daha fazla gidemeden ölecektir kurbanımız.

-Katilden kaçmak için eski külüstür bir araba bulunur ama bu arabanın marş motoru çalışmaz. O araba filmin ilk sahnesinde çalışıyordur halbuki. Tam da işe yarayacağı zaman çalışmaz.

-Bu ıssız evde kesinlikle telefon çekmez ve kablolu telefon hattı yoktur. Bunun sebebi yardım gelemeyeceğini bizlere anlatmasıdır. Bu filmin başında bize izah edilir.

-Katili öldürme şansı ellerine bir kez geçer ama onu tam öldürmeden oradan kaçarlar. Katilin yanındaki silahı alayımda lazım olur demez kurbanlar.

-Filmin sonunda kurtulanlara battaniye verilmesi de çok önemlidir.

-Kızlar amigo tipinde hafif yolludur.

-Aynaya bakınca arkanda birini görmek ve o gördüğün kişinin aniden kaybolması. Bunu da kimseye inandıramamak, sıyırmış damgası yemekte cabasıdır.

-Katilden kaçan kurbanımız dolaba saklanır. Bu dolaptan içeri çizgili yatay ışıklar süzülür. Katil kurbanı arar, tam dolabın önüne kadar gelir ve aniden bakmaktan vazgeçerek odadan ayrılır.

-Başrol kadın oyuncumuz tüm bu koşturmalar içinde çok seksi giyinmiştir. İnce askılı  bluz gibi şeyler giyerek terden sırılsıklam kalarak seyirciyi tahrik etmeye çalışır.

-Kuş uçmaz kervan geçmez bu dubleks evlerde kahramanlarımız fazla araştırmacı ve meraklıdır. Bu onların sonu olacaktır oysa. Madem bir gariplik var evde neden durursunuz. Bir nanosaniye bile durulamayacak evde gizemi çözmeye çalışırlar.

-Araba ile seyahat eden gençler kestirme yolu tercih ederler. Patika olan bu yolda karşılaştıkları, yol sordukları kişi sonradan katili yada katilin ortağı olacaktır.

-Duş perdesi arkasında görülen elinde bıçak tutan adam silueti.

-Katil kurbanını kovalarken çok sakindir, kesinlikle koşmaz.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.