Mikasa Futbol Topu

By Eser, 13/10/2018

Çocukluğumuzda halı sahalarda yada mahalle aralarında maç yaptığımız gülle gibi olan, düşman öldürmeye yarayan beton gibi sert olan futbol topuna “Mikasa” diyoruz. Maç esnasında yapılan ortalara kafa vuranların veya bir şekilde mikasa topun kafasına isabet eden kişilerin bir haftada zor toparlandığını biliyoruz. Bu nedenle bu topun sertliğini bilen kişiler topa asla kafaları ile vurmazlar hatta hava topuna bile çıkmazlar. Mahallede maç yaptığımız büyük abiler olurdu. Bu abilerin top ayağına bir oturdumu şut esnasında kaleci kaleyi filan boşaltırdı zaten. Kimsede kaleciye kaleyi neden terkettiğini söyleyemezdi. Kendimizi o kalecinin yerine koyar empati yapardık. Bu topa falso vermek filan imkansızdır, ancak ve ancak abanarak maksimum 15 metre öteye kadar gönderebilirdik.

Bu topun fiyatı da diğer futbol toplarına nazaran daha pahalıydı. Nike, adidas gibi markaların en az 2 katı fiyatındaydı mikasa marka topların fiyatı. Bu nedenle o dönemde ancak tüm mahalle oyuncuları bir araya gelerek bu futbol topunu alabilirdik. Topu da akşam eve en büyük abi götürürdü. Bu topa verilen değeri, hürmeti göstermektedir. Mikasa futbol topunun iyi korunması ve himaye edilmesi gerekirdi. Bizim kuşak o dönem bir de çizgi film olarak Tsubasa’yı izlerdik. Mikasa ile çizgi filmdeki hareketleri yapmak imkansızdır tabii. Hele bu top bir ıslansın o zaman varya ağırlığı 20 kg’a kadar çıkardı. Fatih Sultan Mehmet padişahımız zamanında bu top üretilseydi gülleye filan gerek kalmazdı, rahatlıkla surları yıkabilirdik bu top vasıtasıyla. Hami Mandıralı isimli futbolcu abimizin gelişimde büyük faydası olduğunu düşünüyorum. Bu topla oynayıp sonra normal topa geçince şutları mermi gibi gitmeye başlamıştır.

Mikasa efsanesi olan topun Pakistanlı çocuklar tarafından dikildiğini duymuştum. Maçlarda “oğlum abanma yok” deyimi mikasa sayesinde çıkmıştır. Vurduğu yeri yakar hatta G3 piyade tüfeği gibi koparır atardı. Gerçekten bir mühendislik hatası mıdır yoksa biz mi çok fazla abartıyoruz. Mikasamız patlasa bile içine normal plastik top koyar oynamaya devam ederdik, her türlü iş görürdü. Çocukluğumdan bu yana epey zaman geçti yıllardır görmüyorum mikasamızı. Görsem ceketimin önünü ilikler saygılarımı sunarım. Üzerinden araba geçtiğine şahit oldum, arabayı zıplattı ama kendisi girdiği gibi sapasağlam çıktı, gözlerimizi yaşartmış hadisedir. Mikasa aynı zamanda bir prestijdir, bir güç gösterisidir, statü farkı yaratır. Mikasanın karşısında firikik esnasında barajda kurulmazdı, kaleci malum kaderiyle başbaşa bırakılırdı. Kimse mikasa varken kaleci olmak istemezdi zaten. 20 yıllık mikasası olan kişiler tanıyorum. Mikasa deseki “evden ayrılacağım başka eve çıkacağım” bişey diyemezsin reşit olmuş arkadaş.

Lisede spor odasında 1 adet bulunurdu. Ama öyle ıvır zıvır her şeye çıkmazdı. Sorumlu öğretmen o topa gözü gibi bakardı, onun yeri bir ayrıydı zaten. Ancak okullar arası turnuvalarda, özel zamanlarda kendisi piyasaya çıkardı. O derece itibarlıydı mikasamız. Bu topumuzun zararı yalnızca insana değildirdir tabiiki. Değdiği arabanın kaportası göçürdürdü. Şimdilerde olsa sahibinden.com da sağlam araba kalmazdı. Şimdilerde Çinliler tarafından üretildiğini bildiğim bu topun asıl menşei Japonya idi. Sanırım Japon kardeşlerimiz öyle bir top yapalım ki sağlam olsun ve kolay kolay patlamasın diye bu topu üretmiş. Türkiye’de bilimin neden gelişmediğinin bir sebebidir. Bu topa kafa vuranların beyinlerinde milyonlarca hücre ölüyordu. Nasıl Elon Musk çıkacaktı ki aramızda doğal olarak.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.