SAÇ EKİM SÜRECİM

By Eser, 20/08/2018

 

Saç Ekimi

Sevgili arkadaşlar bu yazımda saç ekim sürecimi size anlatacağım. Bu işlem için öncelikle hijyen şartlarına riayet eden, işin ehli olan saç ekim merkezlerini öneriyorum. Merdiven altı diye tabir edilen bir kaç yüz TL ucuz olan yerleri tercih etmeyelim. Çünkü sağlık her şeyden önce gelir. Yanlış işlemler sonucunda geri dönüşü mümkün olmayan durumlarla karşılaşan kişilerin sayısı oldukça fazla. Ben 3.000 TL  fiyatı karşılığında anlaştım.Benim operasyonum özel bir hastanede ameliyathane ortamında yapıldı. Reklam olmasın diye saç ekim merkezinin yerini buradan yazmayacağım ama isteyen arkadaşlarım iletişim sayfamı kullanarak bu konuda benimle iletişime geçebilir. Bu işlem için merkezimizi belirledikten sonra bize operasyon günü için randevu veriliyor. Saç ekimine gelmeden önce ve saç ekiminden sonra yapacaklarımız liste halinde bize veriliyor zaten. Operasyon gününe yakın bir kaç gün kan sulandırıcı besinler almıyoruz. Özellikle C vitamini ve asitli içeceklerden uzak duruyoruz. Bize verilen ilaçları, şampuan ve kremleri operasyon öncesi edinirsek rahat ederiz. Ayrıca isteğe bağlı olarak ta vitamin ilaçlarını da kullanabiliyoruz. Bu size kalmış birşey ama ben kullandım.

Saç Ekimi İçin İlk Günüm

İlk Gün

Saç ekim merkezine geldikten sonra yapılacak ilk iş maalesef saçlarınızı traş makinesi ile sıfır numara olacak şekilde komple kesiyorlar. Bu kesim işleminin ardından doğal saç görünümü yapısı olacak şekilde hatları bir kalem yardımıyla çiziyorlar. Kesim yapılacak bölgenin alanı hesaplanıp, kaç adet saç teli ekimi yapılacağı kararı veriliyor. Bana 3300 adet saç telimi yapılması uygun görülmüştü. Daha sonra ekimin yapılacağı hastaneye geçiş yapıldı. Hastaneye girişte 3 tüp kanım alınarak gerekli tahliller yapıldı. Bir olumsuzluk çıkmaması üzerine ameliyathaneye alındım. Ayrıca bu kan tüplerinden birini de işlem sırasında yapılacak PRP için kullanılacağı söylendi. PRP işlemini; kendi kanımızın bir takım işlemlerden geçirilerek saç ekimi yapılacak bölgeye iğneyle transferi şeklinde özetleyebiliriz. Ameliyathane masasına yatırıldıktan sonra lokal anestezi ile tüm kafamız uyuşturuluyor. Yaklaşık 30-40 adet iğne enjeksiyonu yapılıyor kafa derimiz içerisine. Bu kısımın acılı olduğunu belirtmek gerek. Yüzde yüz acısız kansız bir işlem hayal etmeyelim. Kafamız yaklaşık 15-20 dk içinde tamamen uyuşuyor. Uyuştuktan sonra arka bölgemizden, iki kulak arasından saç tellerimiz tek tek alınmaya başlanıyor özel bir alet yardımıyla. Alınan bu saç kökleri ile birlikte dokularda alınıyor. Bu alınan kıl kökleri ve dokular itinayla toplanıp ekime geçildiğinde kullanılacaktır. Tüm bu işlemler yaklaşık 4 saat sürüyor ve akabinde yemek-ihtiyaç molası veriliyor. Verilen kısa aranın ardından saç ekimi yapılacak bölgeye özel bir alet ile 0,6-0,8 mm arasında kanallar açılıyor. Bu kanallara daha önce alınan saç dokularımız ve saç köklerimiz yerleştiriliyor. Kan kaybı nedeniyle tansiyonumuzun düşme olasılığına karşı işlem sırasında serum da veriliyor. Tüm bu işlemlerde 4 saat civarında bittikten sonra taburcu ediliyoruz. 8 saat süren bu operasyon neticesinde hastanede yatmaya gerek duymadan ama hafif sersem bir şekilde hastaneden ayrılıyoruz. Ben arabamı kullanarak eve gittim  ve bir sorun yaşamadım.

Saç Ekim Operasyonu Sonrası

Operasyon Sonrası

Operasyon bitimi yapmamız gereken bazı önemli hususlar var. Kesinlikle ekim yapılan bölgenin üzerine uyumuyoruz. Kafamızı kaşımıyoruz yada ovalamıyoruz. İlk gün kan sulandırıcı gıdalardan uzak duruyoruz. Verilen ilaçlarımızı saatine uygun olacak şekilde kullanıyoruz. Yaralarımızın iyileşmesi için antibiyotik ve krem kullanımı çok önemli bu noktada. Saçımızı nasıl yıkamamız gerektiği anlatılıyor. İlk saç yıkamamızı kendinizde yapabilirsiniz ama saç ekimi yapılan yerde yaptırmanız daha iyi olacaktır. Ben  ilk yıkamamı saç ekim merkezinde yaptırdıktan sonra diğer günler kendim yaptım. 10. gün ise kabuklaşan saç derimizi biraz daha sert bir biçimde yıkayarak kabukların dökülmesini sağlıyoruz. Burada amaç kabukların tamamen dökülmesi ve böylelikle normal yıkama dönemimize geçiyoruz. Eskiden saçımızı nasıl yıkıyorsak o şekilde yıkıyoruz ama bize önceden ismi verilen şampuan yardımıyla yıkıyoruz. 10. gün kabuk alma kısmını da saç ekim merkezinde yaptırmıştım ben yine.

Şok Dökülme Süreci Olarak Adlandırılan Ekilen Saçların Dökülmeye Başlaması

Gözle Görülür Değişim

Ortalama 2-6 hafta arası bir dönemde ekilen saçlarımız dökülmeye başlayacak. Bu dönemde biraz moralimiz bozulacak ve canımız sıkılacak. Ama inancımızı kaybetmemeliyiz ve sabırla yeni çıkacak saçlarımızı beklemeliyiz. Dışarıdan insanların tuhaf bakışlarına maruz kalmak istemiyorsanız kendinize şık bir şapka veya benzeri bir aksesuar edininiz. Yaklaşık olarak 6. aydan itibaren saçlarımız alttan filizlenerek çıkacaktır. Kiminde ise daha erken çıkabilmektedir. Saçlarımız ilk başlarda düzenli bir şekilde çıkmayacak olsa da zamanla oturacaktır. Unutmayın bu dönemde sabır en büyük silahımız olacaktır. İlk 1 sene içerisinde saçlarımız çok daha güzel bir görüntüye kavuşacaktır. Bu ekilen saçlarımız ense tarafından alındığı için çevresindeki saç tellerine nazaran daha sağlam bir yapıya sahiptir. İlk 40 günlük içerisinde 2 ayrı PRP işlemi de yaptırmıştım. Saç derisi altının daha kanlı olması saç tellerini besliyormuş. PRP hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler linki tıklayabilir.

 

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.