SOSYAL MEDYA HESABI ÇALMA SAHTEKARLIĞI

By Eser, 14/08/2018

Sosyal Medya Hesabı Çalma Sahtekarlığı

Benzer sosyal medya hesabı var birçoğumuzun ve 7 den 70 e hepimiz en az birini kullanıyoruz. Bunların başında Instagram, Facebook ve Twitter geliyor. Çok daha farklı uygulamalar da mevcut. Bu  popüler kültürle birlikte bir çoğumuzun birden fazla hesabı oldu. Hesaplarımızın güvenliğine bu büyük yabancı orijinli firmalarca aşırı önem verildiğini biliyoruz. Çok aşamalı şifreleme sistemine mevcutturlar.

 

Hemen herkesin  bir sosyal hesabına sahip olması özellikle çiftler, sevgililer, nişanlılar ve evli kişilerce merak uyandırmaktadır. Partnerlerinin acaba kendisini aldatıp aldatmadığı şüphesi doğurmuştur. Bu hususla beraber tereddüttü olan insanlarda şüphe duyduğu kişinin sosyal medya hesap şifresini öğrenme düşüncesi hasıl olur. Bunun için farklı yöntemlere başvurdukları bilinmektedir.

Gizli Program Yerleştirme Yöntemi

Gizli program yerleştirme

Bunların en başında şifresini öğrenmek istediğimiz kişinin cep telefonuna, bilgisayarına yada tabletine gizli bir şekilde uygulama yüklemek. Bu tip uygulamaların büyük bir çoğunluğu ücrete tabidir. Etik olmayan bu davranışın suç teşkil ettiğini de unutmayalım. Sosyal medya hesabı çalma sahtekarlığı basit bir eylem olarak görülmemektedir yasalarımızca. Bu suçun cezası ile ilgili bilgi almak istersek konu ile ilgili bilgi için tıklayalım

 

 

Hedef Kişiye Link Atma Yöntemi

Hedef kişiye link atma

En bilinen yöntem olarak hesabı çalınacak kişiye bir link atarak ve bu linke tıklaması sağlanarak, bu linke şifre girmesi ile şifreyi ele geçirme yöntemidir.  Bu gönderilen linkin kullandığımız sosyal medya hesap ekran görüntüsü ile birebir  aynı olması ve kurban bunun farkına varamaması şeklindedir. Bu nedenle bize gönderilen yabancı kaynaklı linke tıklamıyoruz yada tıklasak dahi kullanıcı adımız ve şifremizi kesinlikle girmememiz gerekir.

Kişisel Bilgilerimizi Elde Ederek Sosyal Medya Hesabımızı Ele Geçirmek

Kişisel bilgilerimizi kullanarak hesabı ele geçirme

Bir diğer yöntem ise kişisel bilgilerimizi kullanarak şifreyi sıfırlama yöntemidir. Bu nedenle şifremizi belirlerken doğum tarihi, okul numarası gibi basit bilinecek sayıları kullanmaktansa harf, sayı, büyük-küçük  harf  bir arada kullanımı ve özel işaret kombinasyonlu uzun ve karışık şifreler belirlemeliyiz. Güvenlik soru cevaplarımızın da kimse tarafından bilinemeyeceğinden emin olmalıyız. Güvenli şifre oluşturma hakkında bilgi almak için okuyalım  

Bu Sahtekarların  Bilinmeyen Yüzleri

Bu sahtekarların bilinmeyen yüzleri

Bu işten nemalanmak isteyen çıkar sağlayan kişiler ortaya çıktı. Böyle bir ihtiyaç olunca tabii ki bundan çıkar sağlamak isteyen bir kesimde bu durumdan faydalanma girişime girdi. Yani sizin yerinize istediğiniz hesabın şifresini  alabileceğini iddia eden insanlar türedi. Bu işlem karşılığında tabii ki ücret almaktadırlar. Google yada Youtube üzerinden arama yaptığımızda oldukça fazla bu konuyla ilgili yani hedeflenen hesabın nasıl çalınacağı ile ilgili yazı ve videolar mevcut. Örneğin Youtube kanalında dediğim videolardan herhangi birini açtığınızda aşağı tarafta yer alan yorumlar kısmında hesap çalmak için yardım isteyen kişiler göreceksiniz. Bu kişilere de yardım etmek için belli bir ücret karşılığında istedikleri hesabı çalabileceklerini söyleyen şahıslar mevcuttur bolca. Aslında her iki taraf içinde suç teşkil etmektedir. Hesap çalacağını söyleyen bu kişilere asla güvenmeyiniz. Sizden önce para talep edeceklerdir ve paranızı aldıktan sonra da sırra kadem basacaklardır. Siz de tabii paranızı kaptırsanız da yasal yollara başvurmaktan çekineceksiniz. Unutmadan söylemek lazım ki bu sektör genel olarak cep telefonuna TL yükleme ile çalışıyor. Hesap numarasına para transferini kişisel güvenlikleri kaygısıyla yapmamaktadırlar. Sizden bu şekilde TL veya kontör isteyen kişilerden kesinlikle uzak durunuz. Sizinle ilk önce samimi şekilde konuşurlar ve işinizi halledeceklerini belirtip yüksek düzeyde güven sağlarlar. Gerçek yüzleri sizin yaptığınız yüklemeden sonra ortaya çıkacaktır.

 

 

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.